Departmental Staff at Ysgol Dyffryn Aman

Heads of Year

Year 7 – Mrs Fiona Elias
Year 8 – Mr Cenydd Morgan
Year 9 – Mr Chris Davies
Year 10 – Mrs Cathrin Griffiths
Year 11 – Mr Darrel Campbell
Year 12 – Mr Dylan Lewis
Year 13 – Mrs Lynne Llewelyn

Technology/Art

Head of Department – Mr Richard Jones
Mr Darrel Campbell
Mrs Lynne Morgan
Mr Nathan Goddard
Miss Rachel Halstead
Mr Cenydd Morgan
Mr Kelvin Rees
Mr Damian Jones
Miss Elizabeth Atkinson
Mrs Rhian Roach
Mr Mark Thomas
Mrs Lisa Vowles
Miss Leah Samuel

Art

Mrs Carrie Jones
Mr Matthew O’Sullivan
Miss Olwen Jones
Mr Steffan Ebsworth

English & Drama

Head of Department – Mrs Alexandra McNeill
Mrs Nia Jones
Miss Emma Murray
Mrs Allison O’Keefe
Mrs Ellie Mainwaring (Sciology)
Mr Michael O’Rourke

Drama

Miss Heather Phillips
Miss Lisa Norman
Mrs Emma Radford
Miss Nicola Rees
Mrs Katherine Roberts
Mr David Williams
Miss Abigail Evans
Mr Sean Gavin
Mrs Fiona Elias

Humanities

Head of Geography – Mrs Catrin Campbell
Mr Christopher Davies
Mrs Aranwen Thomas
Miss Bethan Thomas
Miss Tracy Rosser

Head of History – Miss Marie Teague
Miss Rachel Evans
Mr Ceri Evans
Miss Jenna Evans
Mrs Rosalind Nicholas

Head of Religious Studies – Mrs Kim Mahoney
Mr Steffan James

MFL

Head of Faculty – Mrs Kathryn Rees
Mrs Sarah Gourlay
Mr Stephen Hagget
Mrs Michaela Jones

Music

Head of Department – Mrs Mared Owen
Mrs Claire Wozencroft
Mr Byron Hopkin
Miss Beth Snaith (Mat Cover)
Miss Georgia Kelly (Mat Cover)

Mathematics

Head of Department – Mr Francis Mazzeo
Dr Paul Beck
Miss Bethan Bevan
Mrs Cathy Hoyt
Mrs Joanne Hudson-Williams
Mrs Helena James
Mrs Lindsey Thomas
Mrs Beth Ledger
Mrs Kathryn Williams
Mr Hefin Davies

PE

Head of Department – Mr Philip Bowen
Mr Talfan Davies
Mrs Helen Gazzi
Mrs Lynne Llewelyn
Mrs Gemma Slater
Mr Chris Morris

Science

Head of Department – Mr Owain Thomas
Chemistry – Mr Colin Davies
Head Physics – Dr Kevin Mackey
Dr Gareth Holmes
Mr Philip Smith
Miss Laura Owens
Mr Leighton Anthony
Miss Suzanne Edwards
Mrs Cathrine Griffiths
Miss Tracey Lewis
Mrs Karan Dunton
Mr Merlin Llewelyn-Pratt
Mr Steven Rees
Miss Rebecca Conibear

IT & Computing

Mrs Jayne Sullivan

Welsh

Head of Department – Mrs Geinor Evans
Mrs Fiona Elias
Mrs Elin Collier
Mrs Kate Matthews
Miss Bethan Griffiths
Miss Lisa Jones
Mrs Angharad Davies
Mr Dylan Lewis
Mrs Eryl Roberts
Miss Catherine Thomas
Miss Sara Evans

Vocational

Mrs Ffion Davies
Miss Rachel James
Miss Bethan Morgan

Head of Work Related Education – Mr Nathan Goddard
PSE & Health Ed Co-ordinator – Mrs Fiona Elias

Cover Supervisors

Mrs Trina Down
Miss Donna Gibbs
Miss Hayley Watson

SEN

Mrs Rhian Wynne Jones (SENCO)

Teaching Assistants

Miss Sian Daniels
Mrs Nicola Williams-Tesho
Miss Stephanie
Dowling Mrs Julie Harvey
Mrs Gill Edwards
Mrs Sharon Hearne
Miss Kathleen Eldred
Mrs Glenys Hughes
Mrs Gaynor Elias
Mrs Katrina James
Mrs Avril Evans
Mrs Susan Rogers
Mrs Ann Kirby
Mr Richard Beynon
Mrs Susan Richards
Mrs Julie Thomas
Mrs Wendy Thomas
Miss Sarah Evans
Mr Geoffrey W. Bell
Mrs Sarah Williams
Mrs Alison Davies
Mr Gavin Davies
Mrs Dania Gunning
Mr Gary Evans
Mrs Gwyneth Davies
Mrs Sandra Shurmer
Mrs Mair Dunn
Mrs Denise Elias
Mrs Joanne Chater
Ms Alison Searle

Administrative Staff

School Business Manager – Mrs Denise de Schoolmeester
Senior School Support Officer/PA – Mrs Janet Jones
MIS Officer – Miss Penny Page
Examinations Officer – Mrs Ceinwen Rees
Administrative Assistant – Mrs Janet Williams
Staff Cover – Miss Harriet Webb
Attendance Officer – Mrs Catrin Morgan Thomas
IT Support – Mr Ian James
Clerical Assistants – Mrs Elaine Jones
Clerical Assistants – Ms Ruth Lloyd
Clerical Assistants – Mrs Sharon Thomas
Librarian/Welsh Bacc Official – Mrs Bethan Charles-Davies
Chief Technician – Miss Nina Childs
TechniciansMrs Vanessa Davies
Technicians – Mr Rhidian Joyner
Resources Assistant – Mrs Michelle Vaughan-Jon
First Aid Assistant – Mrs Cheryl James
Site Manager – Mr Shaun Caddell
Assistant Caretaker Technician/Relief Caretaker – Mr Doug Davies
Kitchen Supervisor – Mrs Janet Davies